Студенти кафедри ОДПМ відвідали експозицію стародруків у Черкаській ОУНБ
Студенти кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва з Черкаського національного університету відкрили для себе неймовірний кладезь культурної спадщини, відвідавши відділ мистецтв Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка. Тут представлене рідкісне факсимільне видання Остромирового Євангелія, яке зараз доступне для огляду до 9 листопада.
Факсимільне видання Остромирового Євангелія, що датується XI століттям, стало центральним об’єктом уваги студентів. Це видання відоме своєю важливою культурною та історичною цінністю, адже є одним з найдавніших пам’яток слов’янської книги у світі.
«Остромирове Євангеліє» (1056-1057 рр.) — одна з найдавніших пам’яток старослов’янського письменства, створена у скрипторії Софійського собору дияконом Григорієм. Вважається переписаним із староболгарського оригіналу. Рукопис складається із 294 аркушів пергамену.
Текст Євангелія написаний чудовим уставним письмом та містить мовні особливості, які з часом стали характерними саме для української мови.
Художнє оздоблення кодексу – розкішне і вражаюче: заставки, майстерно виконані мініатюри євангелістів Іоана, Луки, Марка та унікальні ініціали, яскраво розфарбовані зеленою, червоною, блакитною і білою фарбами та обведені накладним золотом.
Кожен ініціал оригінальний, часом містить зооморфні елементи – голови хижих птахів або фантастичних тварин. Іноді в орнамент ініціалу вписуються людські обличчя – у фас або профіль.
Переглянути більше світлин з Євангелія ви можете за посиланням у соцмережі відділу мистецтв.
Відділ мистецтв щиро дякує Неонілі Петрівні Недосєко за організовану ескурсію та приємне спілкуваня зі студентами.
За словами кураторів відділу мистецтв, вони дуже раді, що студенти виявили інтерес до таких цінних пам’яток минулого. Вони наголосили, що спілкування з молоддю, їхні запитання та обмін думками роблять ці експозиції живими та значущими для майбутніх поколінь.
Відділ мистецтв Черкаської ОУНБ імені Тараса Шевченка відкриває для широкої громадськості можливість ознайомитися з цим унікальним факсимільним виданням до 9 листопада, щоб кожен бажаючий міг зануритися в світ давніх традицій та цінностей, що доторкнулися до нашого сучасного світу.